28. 1. 2023 - Filip Chalupa

„Už se nemůžu dočkat na bouřlivou brněnskou atmosféru, která bývá našim hnacím motorem“ říká před startem ligy Nikola Sekulić

Staronová tvář v našem týmu se v rozhovoru rozpovídala o házené v Japonsku, návratu do Brna i o blížícím se začátku jarní části Chance extraligy.

Sekulo vítej zpátky doma. Před návratem do Brna jsi měl možnost působit na druhé straně světa. Jaké pro tebe bylo hrát v Japonsku, byl to pro tebe odlišný styl házené, než na jaký si byl doposud zvyklý?

Když mi přišla nabídka z Japonska, hodně jsem chtěl vidět Japonsko a zažít japonskou kulturu bylo to něco nového pro mě a hodně jsem se těšil. Japonská házená je dost jiná než evropská, mnohem víc se tam běhá a je méně kontaktní, ale musíš si zvyknut na všechno.

Jak si zapadl do místní komunity a jak tě přijali spoluhráči? Dokázal si tam i přes jistou jazykovou bariéru fungovat, jak bylo potřeba?

Bylo to hodně těžké. Japonštinu považuji jako jeden z nejtěžších jazyků, bylo náročné rozumět a vše pobrat. Japonci neradi mluví anglicky, ale díky telefonu a práci rukou, jsem se dokázal domluvit takřka všude. (směje se)

Kdybys měl zhodnotit tvé celkové působení v Japonsku, jaké byly největší klady a zápory?

Jak už jsem řekl, moc jsem chtěl vidět Japonsko, a bylo úžasné si to tam procestovat, poznat jejich kulturu, můžete tam spatřit nespočet věcí, které v Evropě neuvidíte. Moc se mi tam líbilo, ale bohužel, skoro jsem se neviděl s rodinou. Pro mě i pro rodinu to byl úplně jiný sociální život, a to bylo z dlouhodobého hlediska těžké jak pro mě, tak i pro mou rodinu.

Nyní už zpět k Brnu, vracíš se do Chance extraligy po více než roce. Je pro tebe výhoda, že se vracíš do známého prostředí, kde jsi takřka před 3 lety přišel společně s Pavlem Hladíkem?

Když jsem dostal nabídku zpátky domů do Brna, vůbec jsem nad tím nepřemýšlel, hodně jsem chtěl zpátky. Je to pro mě druhý domov, znám zdejší prostředí, český jazyk, a mám tady hodně kamarádů.

Máte za sebou prověrku před začátkem jarní sezóny, kdy jste měli možnost poměřit síly na turnaji v polském Tarnówě. Jak bys dvojici utkání zhodnotil, a jak probíhá tvá adaptace na aktuální kádr?

I když se trošku obměnil kádr, skoro všechny kluky znám, nebylo pro mě moc těžké najet zpátky do systému, byl jsem na něj zvyklý. Adaptace proto nebyla tak náročná, myslím, že i v Polsku jsme ukázali dobrou házenou, která bude fanoušky bavit.

1.2.2023 odstartujeme jarní část sezóny v televizním utkání proti HC ROBE Zubří. Co očekáváš od tohoto utkání? Stihl jsi sledovat během svého působení v zahraničí i Českou soutěž?

Hodně se těším. První zápas pro nás bude doslova klíčový směrem ke zbytku sezóny. Hrajeme proti Zubří, jeden z nejlepších týmů v lize. Kvůli tomu musíme nechat v zápase úplně všechno, a začít tak po novém roce na domácí půdě ziskem dvou důležitých bodů. V Japonsku jsem pořád koukal na českou ligu, i kvůli tomu jsem se hodně těšil, až si v ní znovu zahraji.

Je něco, co bys chtěl naším fanouškům vzkázat?

Chtěl bych tímto všechny fanoušky pozvat, ať nás přijdou podpořit do STAREZ Arény Vodova při tomto důležitém zápase. Zubří je kvalitní soupeř, můžou proto očekávat krásnou házenou z obou stran. Zároveň už se nemůžu dočkat na bouřlivou brněnskou atmosféru, která bývá našim hnacím motorem!

Sekulo díky za rozhovor a těšíme se na tvoje výkony v dresu Kéniku!