27. 5. 2022 - Filip Chalupa

„Podařilo se nám klub obrovsky posunout a vrátit Brnu hrdost a respekt,” říká v rozhovoru Pavel Hladík

Kénik má za sebou velmi úspěšnou sezónu, která je ve 100 leté historii klubu druhou nejúspěšnější. I proto jsme požádali našeho sportovního ředitele a trenéra „A“ týmu a zhodnocení celé sezóny a podhalení plánu na sezónu další.

Máte za sebou druhou sezónu v Kéniku – jde všechno podle Vaší představy a jak jste spokojený se směřováním klubu?

Dobrý den, v první řadě chci pozdravit všechny naše fanoušky, kteří za námi celou sezonu stáli a stále přibývali. Na otázku odpovím stručně. Podařilo se nám klub obrovsky posunout a vrátit klubu SKKP Handball Brno hrdost a respekt.

Můžete být konkrétnější?

Když jsem přicházel do klubu, každý si klepal na čelo, jestli jsem nezbláznil, že je Brno zakleté a více jak rok nevydržím, přijdu o iluze a zklamaný odejdu. Pamatuji si, že když první sezonu přišlo 250 diváků byli jsme šťastní a říkali si, jak se to posouvá. Na konci této sezóny jsme měli 970 a 1050 diváků a na venkovním zápase ve Veselí bylo více než 60 fanoušků. Vidíme halu plnou modrého klubového oblečení a lidí, kteří si užívají každou minutu zápasu. Vidíme hrdost a soudržnost s klubem. Roste i naše vnímání napříč házenkářskou republikou. Brno bylo outsider. Dnes máme respekt klubů, svazu i dalších zúčastněných. Všichni už vnímají, že Brno bude patřit nahoru a začínají to respektovat a přistupovat k našemu klubu jinak, než jak bylo zvykem. Navíc jsme strašně posunuli naši mládež to je něco z čeho mám velikou radost. Hodně jsme se na to soustředili a nese to velké ovoce.

Ano, oba dorosty se udrželi v nejvyšších soutěžích, což se asi taky úplně nečekalo?

Já jsem to čekal. Samozřejmě jsme poslouchali, že na to Brno nemá, ale celý klub si od začátku absolutně nepřipouštěl nic jiného než úspěch. Marek Jahoda i další trenéři odvedli skvělou práci a mladší dorost byl velkým oživením celé soutěže a skončil 2 body za Duklou Praha. Starší dorostenci to měli těžké, ale baráž zvládli v pohodě a pouze potvrdili, kolik práce jsme letos dokázali udělat. Velikou radost mně dělají i žákovské kategorie. Minižáci, kde máme skvělého trenéra Martina Novotného, ke kterému přibyla klubová legenda Jiří Hrůza, jsou úžasní. Máme velmi dobré počty dětí a i kvalita je opravdu dobrá. Zde vidíme velký potenciál pro budoucí generace. Mladší žáci, kteří byli po covidu na pokraji zrušení a začínali na počtu 4 kluků jsou pro mě skokanem roku. Mladí trenéři Kocich, Ševčík a Stein se jim pečlivě věnují a soutěž končíme s počtem 12 hráčů a velkého herního posunu, který byl i výsledkový. Navíc zde vznikla skvělá skupina rodičů, kteří jsou zapálení a podporují nejen svoje děti, ale i celý klub. Starší žáci postoupili do Žákovské ligy, kde sice výsledkově neuspěli, ale posbírali cenné zkušenosti. Takže posun mládeže je opravdu velký.

Muži také uspěli, 6. místo je druhý nejlepší výsledek v historii klubu, zde musí být asi velká spokojenost?

Z pohledu klubové historie je to určitě úspěch. Z mého pohledu je to takové umístění, které neurazí, ale mě osobně určitě úplně nepotěší. Moje cíle v Brně jsou jiné. Na druhou stranu se jedná o druhou sezónu, tohle umístění s pokorou bereme jako hodně úspěšné, ale příští rok už mi to bude málo. Sezóna byla těžká. V její půlce jsme měnili dva důležité hráče. Zranila se posila Kasal – atd… bylo to hodně turbulentní. Tedy ano, 6. místo je úspěch, ale už se těším na novou sezónu, až to zase posuneme.

Je po sezóně, jaký je teď program týmu a jak se těšíte na dovolenou?

Trénujeme do konce měsíce, chceme být ještě spolu. Některé hráče jsme už pustili domů, ale pořád držíme tréninky. Zaměřujeme se hlavně na sílu. Po posilovně následuje doplňková hra. Musím říct, že se mi daří v basketu. Zatím můj tým stále vyhrává (smích). Ano dovolenou samozřejmě potřebujeme. Já chci letos rodině vrátit tu podporu, kterou mi dává po celý rok a suport pro možnost dát Kéniku všechno. Ale upřímně už hodně myslím na další sezónu, osobně se hodně těším. Věřím, že to zase hodně posuneme – všechno co tady teď děláme, jak na hřišti, tak v kanceláři k tomu směřuje. Celá organizace pracuje na společném úspěchu.

Můžete nám něco přiblížit už nyní, ať víme na co se těšit?

Daří se nám prakticky na všech úrovních. Podepsali jsme nové zahraniční partnery. Mládež i „A“ tým budou mít skvělou přípravu a všichni pojedou na zahraniční soustředění a odehrají v přípravě kvalitní zápasy. V létě budeme pořádat dva turnaje. Kénik Cup bude mimořádný – týmy jsou opravdu skvělé. Zatím nemůžu být konkrétní, to by mě marketingové oddělení neodpustilo, ale můžu říct, že zde budou týmy z 5 států. Na konci prázdnin uděláme i turnaj pro mladší a starší žáky, to zde taky nebylo. Dorost bude velmi vhodně doplněný. Volá nám spousta rodičů a zájem o Brno je veliký, musíme už vybírat. Je to dobrá známka našeho posunu. V áčku proběhne minimum změn. Tým zůstane pohromadě, což by se mělo odrazit v sehranosti. Náš spolupracující klub Bohunice postoupil do první ligy, tedy uvidíme další klub z Brna ve vyšší soutěži a v něm i mladé hráče z Kéniku. To je velký posun a důkaz toho, že pokud se spolupracuje, tak se věci hýbají. A samozřejmě mnoho dalších drobností jako třeba založení „B“ týmu mladšího dorostu a „B“ týmu mužů.

Spolupráce s kluby se tedy na jižní Moravě daří?

Ano zde cítíme velký posun. Lidé věří naší práci – výsledky i průběh spolupráce jim dávají jasný signál, že jsme jejich partner. Bohunice postoupili do první ligy. Újezd u Brna vyhrál druhou ligu mladšího dorostu a jejich kluci, co hrají u nás, byli kvůli tomu několikrát uvolněni i přesto, že jsme tím oslabili tým mladšího dorostu v nejvyšší soutěži. Právě regionální spolupráce je klíč k tomu, aby šla celá házená nahoru. Pevně věřím, že tyhle dobré příklady budou motivační pro další kluby. Za mě si myslím, že do 4 let můžou být na jižní Moravě 3 kluby v první lize mužů a pravidelně jí hrát. Je to pouze o tom, stanovit si priority a postupné cíle. Nám kluby pomůžou v dorostu, my jim to vrátíme jinde třeba v těch mužích. Chci touto cestou poděkovat všem funkcionářům, kteří se dívají dál než za zatáčku nejbližšího města nebo vesnice a pomáhají házené v regionu a dávají možnost hráčům hrát nejvyšší soutěž v ČR. Velmi si toho vážím.

Mluvil jste o změnách v „A“ týmu. Klub oznámil odchod dvou hráčů – můžeme čekat i nějaké příchody a můžete přiblížit přípravu „A“ týmu?

Zatím nemohu být konkrétní, ale po dvou letech proměny týmu přichází koncepční podržení kádru a tím stabilizace výkonu a možnost dalšího posunu. V tomto jdeme podle plánu. Příchody budou pouze dva. Hráče jsme hodně chtěli a podařilo se nám je dotáhnout, ale konkrétní být samozřejmě nemohu, protože marketing chystá jako vždy oficiální představení. Cílíme ještě na 3 mladé kluky, kteří by měli začít přípravu s „A“ týmem a být v horizontu tří let velkými přísliby našeho „A“ týmu. S „A“ týmem začnou přípravu i tři – čtyři naši nadějní dorostenci. Příprava bude náročná, začínáme 14. července a jedeme na dvě soustředění. Soupeře máme více než kvalitní a v přípravě bychom neměli hrát ani jeden zápas proti týmům z ČR. Více konkrétní opravdu být nemůžu, musíte si počkat (úsměv). Odchází Bob Pšenica a Marko Došen, oba byli platnými hráči a odvedli tady dobrou práci. Ještě řešíme odchody na hostování v rámci extraligy pro mladé hráče, o které je zájem. Ale to je ještě v jednání a spíše se bude jednat o roční hostování tak, aby se kluci vyhráli. Uvidíme, jak jednání dopadnou, pokud kluci nepůjdou do extraligy, budou hrát za Bohunice první ligu a ty budou o to silnější.

Co tedy můžeme čekat od další sezóny a na co se mají fanoušci těšit?

Prvně bych chtěl poděkovat partnerům, městu Brno a majiteli klubu za to, jaké podmínky nám zde vytvářejí a kam klub směřují. Dále chci poděkovat všem trenérům, rodičům a funkcionářům našeho klubu i klubům, se kterými spolupracujeme. Bez nich bychom takovou sezonu nikdy nezažili. Speciální poděkování směřuji Kubovi Bosákovi, který se mimo hraní výrazně podílí na vedení a organizaci klubu a letos udělal obrovský kus práce. Sportovně chceme dále poctivě pracovat na dalším posunu všech kategorií od minižáků po muže. Moc si přejeme, abychom opět společně zažili atmosféru napráskané Vodovky, kde bude přes 1000 skvělých fanoušků. Výsledkově se chceme opět posunout, tedy cíle malé nebudou a tomu bude odpovídat i naše příprava na sezónu. Přeji všem krásné léto a vzácné chvíle, které trávíme s našimi rodinami na dovolené.

Těšíme se na Vás – SPOLEČNĚ ZA KÉNIK.