3. 7. 2020 - Vojtěch Cigl

Motivuji kluky a chci, aby věděli, proč to dělají, říká Lysák

SKKP Handball Brno posiluje v realizačním týmu. Trenérské duo Hladík, Drápela kondiční kouč Vlastimil Lysák.

Ahoj Vlasto, vítám Tě v Kéniku! Jak by ses naším fanouškům představil?

Ahoj všem! Jsem rád, že jsem se stal součástí skvělého týmu jako je SKKP Handball Brno. Je těžké charakterizovat jednoduše sám sebe, ale jako kondiční trenér mohu o sobě říct, že jsem přemýšlivý introvert s empatickým a pozitivním přístupem. Jsem liberální trenér, ale když je nutné zařvat, tak s tím problém nemám. Motivuji kluky a chci, aby hráči věděli, proč to dělají. Trénink dělá hráče a když samotný hráč pochopí, že je potřeba udělat pro svojí kondici něco navíc bez velkého nátlaku, tak je to dobrá vizitka vzájemné dlouhodobé spolupráce.

Co Tě k házené zlákalo a jak probíhala jednání o tvém angažování?
Zlákalo mě profesionální jednání hlavního trenéra (Pavla Hladíka), jeho vize a možnosti plnohodnotně se angažovat. Vidět za sebou práci z dlouhodobého hlediska.

S jakými sporty máš jako kondiční trenér zkušenosti?
Mám zkušenosti s během, in-line rychlobruslením, motokrosem, fotbalem, hokejem, tenisem, sportovní střelbou atd. - vše již “jen” na individuální bázi. Nejde tolik o koncepční spolupráce, buď nárazově nebo na určité krátké období.

Vnímal jsi házenou ještě před tvým příchodem do našeho klubu? A jak se Ti házená jako sport líbí?
Házenou jsem jako sport samozřejmě vnímal. Sám jsem ji mimo tělocvik na základní škole sice nikdy nehrál, ale jako sport je házená pro mě synonymem rychlosti, síly a tvrdosti. Hráči házené jsou pro mě skvělí sportovci - atleti. Jelikož házená vyžaduje vysokou úroveň pohybových dovedností, ale i mojí doménu, tedy kondiční schopnosti a musí zvládat skvěle taktiku!

Jak máš nastavenou spolupráci s trenérem Pavlem Hladíkem?
Jednoduše.. skvěle! Trenér Pavel Hladík je nejen perfektní trenér, ale hlavně velká osobnost. Lidsky si ho velice vážím. Řekl mi přesně, co očekává, jaké jsou cíle, čeho chceme dosáhnout. Já mu řekl, co je a není možné. Zkrátka jsme našli shodu v naší spolupráci.

S kluky už jsi měl čtyři týdny tréninků. Co na ně říkáš?
Po koronavirové pauze na tom kluci z mého vidění nebyli vůbec zle. Zažili nové prvky, vedení a dokázali se rychle jak se patří k jejich profesionalitě přizpůsobit, aby odvedli to, co jsme po nich chtěli. Byly to aktivační tréninky, kde jsme mohli sledovat jejich aktivitu a techniku provedení. To se nám bude hodit na letní přípravu, včetně úvodních testů, kde poznáme jejich aktuální připravenost.

Chystáš něco i pro naše mládežnické složky, nebo je tvoje působení směřované pouze na "A" tým?
Ano, s Pavlem Hladíkem jsme se bavili také i o této spolupráci. To mě velice těší. Od mládeže to začíná a věřím, že jim máme co předat. V mládeži je potřebný stejný profesionální přístup jako u dospělých. Jen se tam jinak pochopitelně pracuje s psychickou složkou a nastavením. Jsou to mladé duše a je potřeba, aby měli dobré vzory pro svůj přístup k tréninku. Již jsme započali natáčet videa se cviky, které by měli v přípravě nebo sezóně využívat a budeme dále pokračovat. Doufám, že obohatíme jejich znalosti také z výživové hlediska.

V týmu bude několik cizinců. Už jsi přemýšlel, jak s nimi budeš komunikovat?
Cizí jazyky nejsou mojí nejsilnější stránkou, ale snad se s kluky domluvím na všem potřebném.

Jak jsou tvoje ambice v této a příštích sezonách?
Všichni chceme vyhrávat, to je jednoznačné. Má úloha je jasná. Připravit hráče z kondičního hlediska tak, aby byli připraveni na tvrdé zápasové bitvy, zvládli celou sezónu být v co nejlepší formě a hlavně, aby se jim vyhýbala zranění. K tomu jim může dobrá silová připravenost dost pomoct. Jsou další věci co je potřeba do hráčů vštěpovat, aby tomu tak bylo. Převážně z regenerační hlediska a samotné přípravy na jednotlivá utkání. Potom se budeme těšit z dobré formy a výsledky se náležitě dostaví.Díky za rozhovor, ať se daří!