19. 6. 2024 - Filip Chalupa

Posezónní rozhovor s Pavlem Hladíkem

Sezóna 2023/24 je už nějakou dobu za námi. My jsme si pro vás připravili rozhovor se sportovním ředitelem klubu a trenérem našeho „A“ týmu Pavlem Hladíkem. V rozhovoru se dozvíte, jaká panuje spokojenost s umístěním v loňské sezóně a nakousneme i následující sezónu!

Jak hodnotíte letošní sezónu v rámci Chance extraligy. Je s odstupem času spokojenost s konečnou pátou pozicí?

Nezačínáte jednoduchou otázkou. Začali jsme skvěle a dlouho se drželi na 3.místě, kde jsme i přezimovali. Bohužel poté přišlo zranění několika klíčových hráčů a odchod Matsuoky a my přišli o lehkost a padli do křeče. Poté přišla série zápasů v okleštěné sestavě a pár horších výsledků a my šli do play-off ze 7.místa, což znamenalo, že jsme ve čtvrtfinále narazili na Karvinou. Tato série nás stála mnoho sil, ale postupně se vraceli marodi a tím i forma. Zápasy se Zubřím a Duklou jsme rozhodli vždy po velmi dobrém výkonu doma a skončili jsme na konečném 5.místě. Nechci se rouhat, protože se jedná o druhý nejlepší výsledek v 103leté historii klubu, ale cítil jsem, že máme na to být ještě výš a zahrát si semifinále. „Celkové 5.místo je i naše nejlepší umístění od mého příchodu do Brna tedy se stále posouváme a konečné umístění z minulé sezóny hodnotím s lehkým optimismem do dalších let.“

V letošní sezóně zažila královopolská házená premiéru v evropských pohárech. Jak hodnotíte účinkování v EHF European Cupu?

Zde panuje velká spokojenost, ale i pocit zklamání. Odehráli jsme velmi těžké první kolo, když po losu, který nám přisoudil Zubří, zavládlo samozřejmě mírné zklamání. Kluci si, ale pro účast v dalším kole zaslouženě došli a tam čekala odměna v podobě mistra Itálie, kterým byl tým Junior Fasano. V Itálii jsme odehráli velmi slušný zápas a doma, i díky zcela zaplněné hale, jsme dokázali postup urvat. Ve třetím kole jsme si vybrali kopec smůly, když jsme nejen hráli bez mnoha zraněných hráčů, ale vylámali jsme si zuby na brankáři. Domácí odveta byla opět vítězná, ale na postup to bohužel nestačilo. Ale 3.kolo v pohárové premiéře je pro Brno velkým kreditem, a hlavně se ukázalo, že jsme po Evropském poháru prahnuli oprávněně, navíc jsme v Evropě doma ani jednou neprohráli. O to větší mám radost, protože vám můžu s radostí oznámit, že si EHF European Cup zahrajeme i v nadcházející sezóně!

Jaké největší zkušenosti si celý klub vzal z účasti v pohárové Evropě?

Organizační, divácké i co se týká celkové úrovně od rozhodčích a delegátů obecně, až po velmi vřelé a kultivované přijetí a vystupování všech našich soupeřů a funkcionářů. V tomto ohledu opravdu zaostáváme hodně. Celkově se, ale potvrdilo, že úroveň předních českých klubů roste a v EHF European Cupu jsme konkurenceschopní. Velkým zážitkem byla neskutečná atmosféra jak v Itálii, tak doma proti stejnému soupeři. To by chtěl tým zažívat každý 14 dní.

Kénik je pod vašimi křídly 4 roky, jak to vnímáte? S čím jste v rámci možnosti nejvíc spokojený, a na čem byste chtěl nejvíce zapracovat?

Ušli jsme kus cesty. Obrovskou energii jsme věnovali mládeži, kde jsme udělali veliký kus práce. Od doslova hrstky hráčů, co klub měl, jsme se dostali do obou extralig dorostu a v žácích se postupně rovnáme s regionální špičkou. Za to patří díky nejen trenérům, ale i hráčům a jejich rodičům, kteří vytváří v klubu velmi dobrou atmosféru a výsledkem toho je, že máme v mládeži neskutečných 130 aktivních hráčů. O tom se mi asi nesnilo a hlavně věřím, že to ještě zdaleka není náš strop, a to nejen do počtu dětí, ale i výsledků, které věřím budou v budoucnu ještě lepší. V mužích jdeme postupně nahoru, ale chtěl bych to rychleji to už jsem zmínil, ale i zde věřím, že se opět posuneme. Jsme podruhé za sebou v pohárové Evropě, což byl hlavní cíl, co jsme si v klubu minulou sezónu dali. Velký progres se týká vybavenosti klubu, kde jsme díky společnosti STAREZ Sport dokázali zvelebit naši halu a na vylepšení haly se stále pracuje. Navíc jsme díky pomoci partnerů dokázali posunout i celkovou vybavenost klubu, což je základním předpokladem dalšího růstu. Jinými slovy si troufám říct, že jsme s týmem lidí, co se mnou momentálně pracují, dokázali Brnu vrátit hrdost z házené a postavili klub na nohy, na kterých v tuto chvíli pevně stojí a je připraven udělat další krok dopředu.

Po sezóně tým opustila hned pětice hráčů. Prozradíte nám, jak tyto hráče nahradíte?

Odchodů je poměrně dost, ale byli plánované a týkají se hlavně hráčů, kteří už byli starší anebo u nás byli na hostování. Dále jsme akceptovali tři mimořádné nabídky ze zahraničí a uvolnili na přestup Hirokiho Matsuoku, Martina Kocicha a Dejana Kukulovskiho. Tyto hráči dostali mimořádné nabídky, které přesahují možnosti klubů v české lize, a to opět potvrzuje, že s hráči pracujeme tak, aby byli připraveni na to odejít do zahraničí v pozici hráčů, kteří mají adekvátní podmínky. Odchody jsou citelné a nebude lehké je nahradit nejen na hřišti, ale i v kabině nebo třeba, v případě Martina Kocicha, i na trenérském postu u mládeže. O to více pracujeme na doplnění kádru. Letos, ale budeme umírněnější než v minulých letech, protože už máme nejen kostru týmu hotovou, ale zapojíme další mladé hráče, které jsme si vychovali. Konkrétní jména zatím prozradit nemůžu, protože ne všechna jednání jsou u konce, ale věřím, že do začátku přípravy budou všechny přestupy dokončeny a začneme tak přípravu v kompletním složení.

Kdy odstartujete s „A“ týmem přípravu na novou sezónu a můžou se fanoušci těšit na nějaké domácí přípravné zápasy?

Přípravu odstartujeme 16.července, a to s doplněným realizačním týmem, kdy se k Sebovi Strackovi přidá druhý kondiční specialista. Příprava bude opět lepší než v minulých letech a čeká nás spousta práce. Komplikací je částečná rekonstrukce naší haly, ale věřím, že najdeme zázemí v partnerském klubu z Bohunic, a i zde se dobře připravíme na novou sezónu. Novinkou je, že odehrajeme dva turnaje mužů v domácím prostředí. To je taková rarita, ale máme mnoho mladých hráčů a chceme je ohrát. Čeká nás nejen zahraniční soustředění, ale opět skvěle obsazený Kénik Cup, kde poprvé přivítáme tým i z jiného kontinentu, než je Evropa a týden poté odehrajeme druhý turnaj, který bude probíhat při velkém žákovském turnaji Hotel Vista Cup, kde dostanou velkou šanci mladší hráči.

Pojďme se ještě ohlédnout za sezónou mládežnické složky. V letošní sezóně byli naši dorostenci poprvé součástí TCM. Jak hodnotíte jejich sezónu?

TCM nebylo lehké získat a stálo nás opravdu veliké úsilí přesvědčit určité lidi, že do Brna a na jižní Moravu patří. I proto jsme rádi, že hned v první sezoně, jsme odehráli velmi dobrou sezonu, mladší dorost skončil 4. v ČR, což je historický úspěch klubu, který v Brně nebyl dříve představitelný. Starší dorost doplatil na velké množství hostování a velkou účast některých hráčů v extraligovém „A“ týmu, což jsme preferovali nad celkovým umístěním. V příštím roce, ale budeme chtít i ve starším dorostu atakovat horní patra tabulky a třeba i jednu z medailí. O celkovém vzestupu házené v regionu hovoří i fakt, že příští rok budou dva týmy hrát první ligu mužů, a to Bohunice a Újezd u Brna i zde bude působit mnoho našich mladých hráčů. V letošním roce jsme měli i historicky nejvíce hráčů v reprezentacích. Více asi netřeba dodávat jen spíše to, že nechceme usnout na vavřínech a mládež jako celkem chceme v příští sezoně opět posunout.

Starší i mladší žáci v jarní části bojovali o medaile a základna našich minižáků se opět rozrostla. Co říkáte na sezónu žákovských týmů?

Zde panuje mimořádná spokojenost. Stabilizovali jsme trenéry u jednotlivých kategorií, které navíc doplníme v příští sezoně o další pomocníky. Nárůst členské základny o 150 % za 3 roky hovoří nejlépe o tom, kam jsme se posunuli. Teď navíc přichází i sportovní výsledky a opět musím říct, že doufáme, že v příští sezoně se opět posuneme.

Vrátíme se zpátky k „A“ týmu. S jakou vizí plánujete vstoupit do přípravy a následujícího extraligového ročníku?

Nemůžu ještě prozradit posily týmu, ale již v tuto chvíli je jisté, že budeme mít nejmladší tým, co jsem v Brně, navíc i s nejmenším počtem zastoupení zahraničních hráčů. Největší bude i počet odchovanců z naší akademie. Moje vize je pokračovat v tomto trendu a opět posunout i výsledkově naše maximum o kousek dál. Chtěl bych, abychom přilákali opět více fanoušků, kteří nám také přibývají. To je pro nás jeden z klíčových aspektů a zde mám osobní cíl, abychom posunuli hranici průměrné návštěvy na novou sezonu o více než 100 fanoušků. Věřím, že náš progres i klubová vize si pozornost zaslouží a mnohem častěji se v Brně o házené mluví.

Na závěr se zeptám na to, zda můžou naši fanoušci v nové sezóně očekávat nějaké novinky, jak během zápasů „A“ týmu, tak v našem fanshopu?

Určitě ano, chceme opět posunout náš fanshop i celou produkci zápasů. LED perimetry a velká tabule nám dává nové možnosti a věřím, že v tomto aspektu se opět velmi posuneme. Chceme i 4–5x za rok pořádat zájezd pro fanoušky a rozlosování tomuto plánu nahrálo. Všechny novinky budeme opět postupně představovat během letní přípravy.

Na úplný konec je něco, co byste chtěl vzkázat našim fanouškům?

Jsme velmi rádi, že prožíváme společně stále více domácích vítězství. Věřím, že pro nás všechny bude nová sezona opět o něco lepší a druhý rok, v pozici klubu, co hraje evropský pohár nám dá opět větší sílu a touhu po úspěchu. Věřím, že tohle vše přesvědčí další z Vás, aby se stali pravidelnými aktéry naší Kénik rodiny a společně tak posunuli celý náš klub opět o krok dál. Moc se na Vás těším já i všichni hráči od minižáků až p o „A“ tým.

Děkujeme za rozhovor a těšíme se na novou sezónu!